ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIĞI İÇİN TAHTA-AHŞAP OYUNCAKLARI TERCİH EDİN!

ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIĞI İÇİN TAHTA-AHŞAP OYUNCAKLARI TERCİH EDİN!

Yazar: Sena Okunma Sayısı: 566 Yayınlanma Tarihi 23 Oct 2017 Yorum: 0

Bebeklerimiz ve çocuklarımız için oyun ve oyuncak çok önemlidir. Bu iki unsur onların fiziksel, zihinsel, sosyal ve psikolojik gelişimi içinde tamamlayıcı role sahiptirler. Çocuklarımız belli bir yaşa geldiklerinde kendi oyuncaklarını seçmek isteseler de genel itibariyle onların oyuncaklarını bizler seçeriz. Oyuncak alırken onun eğlendirecek, aynı zamanda da gelişimine katkı sağlayacak oyuncakları tercih etme konusunda hem fikir olduğumuz ortadadır. Ancak, özellikle çin malı oyuncakların piyasaya girmesi ile ve oyuncak çeşitlerinin çoğalması ile oyuncak seçimi için sadece bu kriterler yeterli olmamaktadır.

Çocuğumuz eğlenecek diye onun hayatını tehlikeye atmamalıyız. Eğlenmesi ve öğrenmesi kadar sağlığını da göz önünde bulundurmalı ve güvenli oyuncakları tercih etmeliyiz.

Hemen her gün oyuncaklar yüzünden yaralanan, ölen çocuklara ilişkin haberler duymaktayız. Plastik oyuncaklar, balonlar, bilyeler gibi oyuncaklar çocuklarımızın sağlığına ciddi derecede olumsuz etkiler oluşturmaktadırlar. Oyuncaklar yüzünden çocuklarımızda doku yırtılmaları, kesikler, çürükler, doku travması, solunum yolu tıkanmaları ve kırık gibi olaylarla karşılaşılmaktadır. Bunların yanı sıra göz ve kulak yaralanmaları da oyuncaklar nedeniyle sıkça rastlanılan durumlardandır.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için satın alınacak ürünlerin, çocuğun yaşına uygun, çocuğun gücünün yeteceği ağırlıkta olan, kırılabilir ve parçalanabilir parçaları olmayan oyuncaklar tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra keskin kenarları, ağıza, buruna, göze ve kulağa kaçabilecek küçük parçaları bulunmayan ve bir o kadar önemli olan husus zehirli ve sağlığa zararlı maddeler içermeyen ürünler tercih edilmelidir.

Uzmanlar uyarıyor! Sağlığa zararlı olan, merdiven altında üretilen oyuncaklar çocuklarda öğrenme geriliğine neden olmaktadır.

Son yıllarda oyuncaklara olan talep artış gösterdiği gibi üretim de artış göstermiştir. Bu sektördeki sıcak parayı gören birçok kişi oyuncak piyasasına girmiş, haksız rekabet sağlamış, bunun yanı sıra da çocukların sağlığına zararlı oyuncaklar üretmişlerdir. Uygun fiyatlarla piyasaya sürülen bu oyuncakları da yeterince bilinçli olmayan tüketiciler satın almaktadırlar.

Seçkin oyuncakçılar yerine pazarlarda, milyoncularda satılan bu ucuz ve standartlara uygun olmayan oyuncaklar zihinsel geriliğe kadar yol açmaktadırlar. Birçok kanser riskine neden olan oyuncaklar da piyasada bulunmaktadır.

Doğru ve sağlıklı oyuncak seçmek çocukların sosyal gelişimine katkı sağlayacaktır. Çocuklarımızı eğlendirirken onları zehirlemeyelim. Gözümüzden sakındığımız, büyü fedakarlıklarla büyüttüğümüz çocuklarımızı, kendini bilmez insanların, rant ve para kazanma hırsı ile insan sağlığını hiçe sayarak piyasaya sürdükleri oyuncaklardan uzak duralım. Gerekirse çocuklarımıza ayda bir değil 2 ayda bir, yılda bir oyuncak alalım ama kaliteden ödün vermeyelim.

Hiçbir şeyin farkında olmayan, sağlığını korumasını bilmeyen çocuklarımızın isteklerini yerine getirirken onların ileriki yaşamlarını da düşünelim. Yürürlükte olan mevzuatlar gereği oyuncakların üretiminde standartlar ve yasal zorunluluklar bulunmaktadır. Ancak, denetimlerin yetersizliği nedeniyle standartlara uygun olmayan oyuncaklar piyasada bulunmaktadır.

Usulsüz bir şekilde standartlara uygun olmadan üretilen oyuncaklardan ve yasal olmayan yollardan ülkemize sokulan kalitesiz uzak doğu ürünlerinden uzak durun. Çünkü bu oyuncakların boyası, kokusu, içeriğinde bulunan kimyasallar, tüylü oyuncakların tüyleri çocukların sağlığını tehlikeye attığı gibi, gelecek yaşamlarını da tehlikeye atmaktadır.

Çocuğunuza oyuncak alırken mümkün olduğunca hangi maddeden yapıldığını bildiğiniz, içerisinde sağlık açısından tehlike oluşturmayan ürünler tercih edin. Eğer üzerinde hiçbir bilgilendirme bulunmuyorsa bu ürünlerden uzak durun.

Eğer gördüğünüz oyuncak ürününde çin malı ibaresi bulunuyorsa, içeriğinde BPA, PVC, Kurşun içerir gibi ibareler bulunuyorsa bu ürünleri kesinlikle satın almamalısınız. PVC kanserojen bir plastiktir, BPA erken ergenlik ve obezlik gibi hormon bozukluklarına yol açar. Kurşun içeren oyuncaklar ise kurşun zehirlenmesi, büyüme, gelişme ve öğrenme geriliği gibi bozukluklara sebep olur.

Sevgili anneler, babalar plastik oyuncakları değil, ahşap oyuncakları tercih edin. Hem çocuklarınız eğlensinler, öğrensinler hem de sağlığa zararı olmayan bu ürünler ile sağlıklı yaşamlarını sürdürsünler.

Tahta oyuncaklar, ham madde olarak hiçbir kimyasal madde içermediğinden en sağlık açısından da tehdit oluşturmazlar. Her türlü tahta ve ahşap oyuncak üretimini yapan Güliver markası, ebeveynleri, çocuklarınızı sağlıksız koşullarda üretilen, içeriğinde kimyasal madde bulunan ürünler ile zehirlememeniz, çin malı oyuncakları satın almamanız, aynı ürünlerin ahşap olanlarını tercih ederek hem çocuğunuz zihinsel ve sosyal gelişimine hem de sağlıkları için katkı sağlayacağı konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Sayın veliler, kesinlikle çocuklarınıza yanıcı, parlayıcı, kötü kokan ve zehirlenme riski taşıyan malzemelerden yapılmış oyuncakları satın almayın ve çocuklarınızın da bu oyuncakları satın almalarına izin vermeyin.

Çocuğunuzun sağlığına zarar vermeden mutlu etmek istiyorsanız tahta ürünleri tercih edin.

Her türlü oyuncağın ahşap modelini üreterek, bu sağlıklı ürünleri bizlere kazandıran Güliver firmasına ait ahşap ürünlere www.guliver.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Eczanelerde de satılan, tamamen onaylı ve belgeli olarak üretilen bu ürünler, bebek ve çocuk sağlığı açısından hiçbir tehdit içermezler. Tamamen doğal olan ahşap oyuncaklar zararlı kimyasallar ve boya içermediklerinden çocuklarınıza güvenle satın alabilir ve oynamalarına izin verebilirsiniz.

Tüm oyuncakların ahşap modellerini görüp sipariş vermek web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yap