Bir Efsanenin Hikayesi: Kitchenaid

Bir Efsanenin Hikayesi: Kitchenaid

Yazar: İlkay Okunma Sayısı: 149 Yayınlanma Tarihi 22 Apr 2019 Yorum: 0

Hikaye bir önsezi ile başladı...

1908 yılında Ohio’lu mühendis Herbert Johnston bir fırında hamur yoğuran bir adam görüyor.

Bu yoğurma hareketi ona ilham veriyor ve aklına bir fikir geliyor. Fırıncıların zorlu ve uzun işlerinde devrim yaratan ilk endüstriyel mikseri tasarlıyor.

Daha sonra 1919’da yenilikçi karıştırma eylemi olan “yörüngesel dönme” hareketine sahip H5 modeli stand mikseri icat ediyor. Johnston’un karısı bu mikseri test ediyor ve şöyle diyor “ne diye adlandırdığınız önemli değil, bu şimdiye kadar gördüğüm en iyi mutfak yardımcısı (kitchen aid).”

Zamana direnen KitchenAid markasının çıkış hikayesi budur...

Johnston 1927’de önceki ürünle aynı teknik üstünlüğe sahip ama daha zarif bir tasarımı olan G modeli stand mikseri piyasaya sürdü.

H-5 sonrası sunulan model oldukça popüler oldu ve pazarda olduğu ilk üç yıl içinde 20.000 adet sattı. Henry Ford, Ginger Rogers, Myrna Loy ve John Berrymore ilk KitchenAid tutkunlarından bazılarıdır.

 

Inovasyon devam etti.

1936 yılında Herbert Johnston yeni bir model yaratmak üzere Creative Arts ve Vanity Fair’in tasarımcısı ve editörü Egmont Arens’i çağırdı. Arens birkaç yıl boyunca teknik uzmanlığını KitchenAid ile paylaştı. Bugün kült haline gelmiş olan ünlü “K”  modeline yıllar boyu devam edecek olan zarif formunu verdi.. Devrim niteliğinde yenilikler olarak görülen bu model, birçok tasarım ödülü kazandı ve Amerikan tasarımının simgelerinden biri olarak birçok müzede sergilendi. 60 yıldan daha uzun süre sonra dahi bugünkü KitchenAid stand mikseri hala bu orijinal zamansız tasarımı hatırlatır.

1955 yılı renklerin senesiydi. Canlı renklerde mikserler, tamamen beyaz renkli mutfak eşyalarından oluşan bir dünyaya adım attı. 1994 senesinde bu palet geliştirildi ve yeni modellere de uygulanmaya başladı.

 

KitchenAid, profesyonel dünyadan esinlenerek zamanla ürün gamını genişletmeyi, gurme ve aşçılar için yenilikçi çözümler üretmeyi ve geliştirmeyi asla bırakmadı.

1994 yılından itibaren, KitchenAid ürünleri Avrupa'da yaygınlaştı ve burada Eric Lanlard, Emanuele Scarello, Stefan Wiertz ve Simone Zanoni gibi ünlü şeflerin de aralarında olduğu yeni tutkulu gurme ve KitchenAid tutkunları ortaya çıkmaya başladı.

KitchenAid sadece yemek yapmak demek değil, aynı zamanda bir tutkuyu paylaşmak ve ileriye bakmak demektir.

Yüzyıldır, gurmeler tutkuları ve yaratıcılıkları onları nereye yönlendirirse yönlendirsin, KitchenAid markasına güvenmeye devam ediyorlar.

Yorumlar
Yorum Yap